Fritids vecka 17

Hej!
Här har vi haft en lite kortare men väldigt rolig vecka på fritids. Treorna har t.ex. träffat treorna från de andra enheterna och gjort roliga saker tillsammans. Vi har också haft en härlig stjärnfredag med många framträdanden av alla de slag. 

Lågstadiekören åkte iväg till Årsta Sjukhem i onsdags. Det blev ett mycket uppskattat framträdande. 

På torsdagarna har vi under fyra veckor kunnat erbjuda flera olika aktiviteter som skapande, smycketillverkning och spelhåla, både på under- och övervåningen. Vi samarbetar för att utnyttja pedagogernas kompetens och intressen och för att eleverna ska få chansen att lära känna varandra över ålders- och klassgränser. 

En ny period på sex veckor startar nästa torsdag. Då blir det chans till att bygga tittskåp på sitt drömrum i ateljén, serieritande på nedervåningen och mera spelhåla. Om någon vill göra tittskåp ska den ta med sig en skokartong eller liknande hemifrån. Har ni flera får ni gärna skänka dem.

Måndag: Treorna på utflykt till en skejtpark och är tillbaka runt 16. Ettorna ska till Grynkvarnsparken och kommer tillbaka senast 15.45.

Tisdag: Förberedelser för youtubeeftermiddagen på fredag. Pärlplattsverkstad.

Onsdag: Bibliotek och Wii 

Torsdag: Serier på undervåningen, tittskåp i ateljén och spelhåla på övervåningen.

Fredag: Frågesport med Lena

Här kommer en liten planering för tittskåpsaktiviteten.
Aktiviteten “Tittskåp – drömrummet”

Koppling till läroplanen

Träna förmågan att lösa problem och omsätta idéer i handling på ett kreativt sätt

Att lära, utforska och arbeta både självständigt och tillsammans med andra och känna tillit till sin egen förmåga.

Att skapa och uttrycka sig genom olika estetiska uttrycksformer.

Vi fokuserar på:

Att erbjuda en aktivitet där eleven får chans att använda sin fantasi. 

Att erbjuda en variation av material som inspirerar eleven till ett kreativt och lustfyllt arbete.

Att erbjuda en lugn och trygg miljö där eleven kan hämta kraft, må bra och få chans att lära känna både äldre och yngre elever från vår enhet.
Så här ger vi positiv förstärkning

Vi uppmuntrar till att arbeta självständigt, lösa problem och ta egna beslut och sedan uppmärksammar vi eleven på hur väl detta fungerar. Stöd ges i denna process utifrån hur långt eleven hunnit i sin utveckling.

Vi lägger ut bilder på tittskåpen på bloggen så att fler kan få se. Om man vill!

Eleverna får visa sina arbeten för varandra i gruppen så att vi kan inspireras av varandras idéer och lösningar.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *