Tabellträning

Hej alla glada föräldrar och barn. Nu har vi tillverkat övningslappar till multiplikationstabellerna. De har varit suveräna idag. Kämpat och skrivit så pennorna glöder.  

Barnen ska ha fått varsitt kuvert där de har gjort lappar med alla tabellerna i. Eller tvåans tabell till nians tabell. Till nästa vecka ska alla barn ha tränat på tvåans tabell och då gör jag ett litet förhör på detta. Det ska kunna i huvudet utan att räkna efter, 1•2, 2•2, 3•2, 4•2 osv.. Veckan efter det är det en annan tabell som det blir förhör på. Detta för att alla ska automatisera tabellerna och då blir matten också lättare längre fram i årskurserna. För de barn som redan kan tvåans tabell utmanar jag såklart med högre tabellförhör. Men när dessa läxor är klara ska alla barn ha tränat på alla tabeller. Så detta är en tillfällig extraläxa i matten som också är till tisdagar tänkte jag om ni inte har invändningar. Så att det blir samma dag för båda läxorna  att hålla koll på. 
Lycka till! 

Vänliga hej/ Malin 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *