Jägarstenåldern och hällristningar

Hej allihopa!

Idag fortsatte vi vårt arbete kring forntiden och har kommit in på jägarstenåldern då de första nordborna kom till landet där Sverige ligger idag och läst om hur livet såg ut för ca 6000-14000 år sedan. Efter det diskuterade vi och jämförde saker i samhället som vi tror var viktiga för människorna då och vad som är viktigt för oss människor idag. Det blev väldigt intressanta diskussioner där vi även kom in på psykisk ohälsa, skärmtid, socker och motion (intressanta och passande aspekter då skolan är mitt inne i sin hälsomånad). Diskutera gärna ämnet vidare hemma om/när tillfälle ges 🙂

Under den här tiden ritade människor hällristningar kring hur deras liv såg ut och vad som var viktigt för dom vilket naturligtvis vi även bestämde oss för att göra! Det var många saker som ritades och skrevs upp. Alltifrån familj, skola, idrottslag, spel, aktiviteter, mobiler och vänner. Vissa mer tidstypiska och vissa mer tidlösa…

Vänliga Hälsningar

Daniel

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *