Forntiden och flickornas historia

Under veckan kommer vi att på olika sätt att börja arbeta med forntiden där vi börjar med dinosauriernas tid och vandrar framåt genom historien och fram till vikingatidens början. Temat kommer pågå under större delen av resterande termin. Samtidigt kommer vi att läsa en bok som handlar om flickornas historia och hur livet såg ut från stenåldern fram till idag, inledningen av boken ”Flickornas historia” av Kristina Lindström börjar så här:

”När historien berättas handlar den mest om kungar och krigare. Om män. Sällan om kvinnor. Nästan aldrig om barn. Och särskilt inte om flickor. Det är som om flickorna vore osynliga. Som om de inte funnits. Som om de inte varit viktiga och värdefulla. Om flickorna berättar sin historia, hur låter den?”

 

Har ni frågor, funderingar eller tankar kan ni höra av er till mig!

Vänliga Hälsningar

Daniel

 

 

 

 

Kommentera