Veckobrev v.10

Under veckan har barnen:

  • Haft idrott
  • Haft slöjd
  • Arbetat med algoritmer och problemlösning
  • Haft rättstavning, veckans ord
  • Arbetat i Nyckeln till skatten arbetsbok
  • Skrivit beskrivande texter
  • Övat på läsförståelse

Morgonrutiner, ej längre på prov                                                                                              

Under två veckor testade vi en ny rutin på Sörgården, detta på grund av att det har varit mycket barn på morgonkvisten på undervåningen. Berit, Lena eller Lotta har hämtat upp barnen kl.7.45 till övervåningen.Tiden innan skolan börjat så har barnen suttit i köket och haft en lugn stund tillsammans med den pedagog som hämtat upp barnen till övervåningen.

Denna rutin har vi nu utvärderat och beslutat oss för att fortsätta med tills vidare.

Nationella proven                                                                                                                      

Snart påbörjas arbetet med de nationella proven i svenska och matematik. Proven kommer att ställa krav på god läsförmåga. Därför vill vi uppmuntra till daglig läsning eftersom vi inte kommer ha någon läsläxa i Nyckeln till skatten under en period framöver. Vi har pratat om att det är viktigt att läsa varje dag i klassen, så försök att påminna era barn och hjälp gärna till (om ni har möjlighet) att göra stunden mer givande genom att exempelvis lyssna och samtala kring texten som barnen läser

Det är extra viktigt att barnen kommer i tid till skolan då vissa nationella prov kommer att genomföras under första lektionspasset!

Ingen ledighet kommer att beviljas under denna period.

Nästa vecka:                                                                                                                                                                                                                                                           

Måndag: 08.00-13.00.

Tisdag: 08.00-13.50. Slöjd.

Onsdag: 08.00- 13.30.                                                                                                              

Torsdag: 08.00-13.35.

Fredag: 08.00-14.00. Musik. Idrott.

I framtiden: 27/3: Camilla borta på kurs. Roger har klassen. v.11-22: Nationella proven.

 

Kommentera